_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
banner
ajalugu tehnilised andmed klubi lugemist ittgroup
_ mudelid _ ohutus _ viited _ pildid _
foorum varuosad
FOORUM VARUOSAD

SAAB 9000 CS tulede relee remontimine

Tüüpiline probleem tonnistel on tulede relee rike. Tegmist on lähi- ja kaugtulede ümberlülituse releega. Põhjuseks ei ole tavaliselt, mitte külmjoode, nagu osadel tonnise Hella elektroonikaplokkidel, vaid katkenud mähis.

Relee on suhteliselt lihtsa ehitusega, koosnedes kahest elektromagnetist, loendurist, väikestest transistoridest ja passiivelementidest.
Loenduriks on MC14017B (five-stage Johnson decade counter with built-in code converter).
Loenduri sisendiks on kaugtulede vahetuslüliti impulsid. Väljund lülitab läbi transistorite mähiseid.

Relee põhimõtteskeem on ilusti joonistatud relee peale ja siit on näha ka klemmid ja nende tähised. Tulede toide tuleb klemmilt 30 ja lülitatakse siis vastavalt, kas klemmile 56a (lähituli) või 56b (kaugtuli). S on tulede ümberlüliti sisend. Tulede elektriahel on siin (PDF).

Remont

 • Kontrollida mõlema mähise kontaktide liikumist.
 • Kontrollida tuledevahetuse el.magneti (56) kontaktide tööd:
  Mõlema mähise korpused on vaikimisi ühendatud 56b klemmiga.
  Mähise 56 kontakti liigutamisel ühendatakse korpusega klemm 56a.
  Üld el. magneti (30) kontakti liigutamisel ühendatakse klemm 30 mähiste korpustega.

Kõige tõenäolisem rike on mähiste traatide purunemine. Mõlemal mähisel on üks ots ühendatud klemmiga 30 (+12) ja teine ots ühendatud plaadil olevate pulkpistikute külge (ava kõrvalolev pilt suurelt).

 • Mõõta mähiste takistused.
  Mähise takistus peab olema 50-60 oomi. Kui takistus on lõpmatu, siis on mähise traat katkenud. Enamasti on katkenud ühenduskoha lähedalt, mida on võimalik ka parandada. Kui mähis on katkenud keerdude vahelt, siis seda remontida pole mõtet. Odavam on mähis või kogu relee vahetada.

Katkenud mähise jätkamiseks tuleb mähise ots puhastada lakist ja uuesti kontakti külge joota või omavahel jätkata. Kui traat ei ulatu, siis võib kinnituskoha juurest paar keerdu maha kerida.

Jutt on koostatud, baseerudes kahe relee remontimise kogemusele :)

Zazou, 03.2010